• Żwir do studni

W zależności od szczelin w rurach filtrowych studziennych i geologii, stosowany jest żwir, który zapewni odpowiednią filtrację. Sprzedawany jest żwir o frakcji 0-2 mm, 2-4 mm oraz 4-8 mm.

Żwir filtracyjny – niezastąpiony w procesie filtracyjnym

Studnia głębinowa może wyglądać niepozornie, jednak jest to skomplikowana instalacja, podczas budowy której należy wziąć pod uwagę wiele czynników i możliwości. W zależności bowiem od rodzaju użytych filtrów (a jednym z nich jest żwir filtracyjny) zmienia się wydajność Twojego ujęcia wody.

Zarówno podczas wiercenia studni, jak i w czasie jej eksploatacji z ziemi przedostaje się do jej wnętrza nie tylko woda, ale również wielka ilość zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Są one szkodliwe nie tylko dla Ciebie, ale także dla samej studni – w przypadku dostania się do pompy mogą spowodować jej uszkodzenia mechaniczne przez zatarcie.

Dlatego też podczas użytkowania studni polega się tak bardzo na filtrach i stosuje się rury studzienne filtracyjne, czy filtry sznurkowe – są one konieczne, by wyłapać niewielkie drobinki piachu i podobne. Gdyby jednak pojawiły się większe elementy, prędko mogą zahamować przepływ wody, zatykając filtry. Tutaj właśnie znajdują swoje zastosowanie żwiry filtracyjne, które pozwolą na wstępne odfiltrowanie największych zanieczyszczeń, umożliwiając dalszym filtrom rzetelną pracę przez długi czas.

Jak stosować żwiry filtracyjne? – studnia z wysoką odpornością na zanieczyszczenia

W jaki sposób skorzystać z oferowanego przez nas produktu? Żwir filtracyjny jest produktem stuprocentowo naturalnym, a zatem nie musisz obawiać się, że umieszczenie go w głębi ziemi będzie działaniem nieekologicznym. Tam właśnie bowiem powinien wylądować – po pierwsze na dnie studni głębinowej, gdzie będzie zapobiegał przedostawaniu się piasku i mułu do rur studziennych (zwłaszcza jeśli nie stosujesz denka dolnego), a po drugie pomiędzy samymi rurami studziennymi a ziemią.

Dlaczego używa się żwiry filtracyjne do obsypania studni dookoła? Oczywiście woda nie znajduje się jedynie na samym dnie studni, ale przenika do niej również (a nawet przede wszystkim) z wyższych warstw gruntu, zatem filtracja wstępna wykonana przez żwir na jej bokach jest konieczna. Z drugiej strony, żwir filtracyjny ma dodatkowe zastosowanie: jako że jest twardy i odporny na ścieranie, zapewni studni konieczną sztywność, dzięki której będzie mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Piaski filtracyjne? – jakie cechy powinno mieć dobre kruszywo?

Przede wszystkim, niezależnie od tego jaki produkt kupujesz, powinien on mieć jasno określone parametry – tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że nie umieścisz wokół swojej studni niewłaściwego produktu, z którego usunięciem miałbyś później znaczny problem. Jednym z najważniejszych parametrów opisujących żwirek filtracyjny jest wielkość jego ziaren. Niewielkie ziarna, zbliżone do 1 mm, oznaczają, że oglądasz nie żwiry, ale piaski filtracyjne. W przypadku położenia grubej ich warstwy mógłbyś efektywnie odciąć przepływ wody do studni. Celuj w większe ziarna (ale nie za duże – trzycentymetrowe kamyki to zdecydowana przesada, która niewiele odfiltruje), któryś średnica to kilka milimetrów. Zwróć także uwagę, by żwir był kształtu obłego, zbliżonego do kulistego – nie powinien być kruszony lub łamany, co wpłynęłoby na jego zdolność układania się w głębi ziemi.

Żwirek filtracyjny w naszym sklepie – tu znajdziesz odpowiedni produkt!

W naszym sklepie proponujemy żwiry filtracyjne studzienne płukane, a zatem pozbawione mniejszych i często niewidocznych na pierwszy rzut oka drobin, które osłabiałyby ich właściwości. Oferujemy je w dwóch wariantach, różniących się wielkością. Niezależnie czy interesuje Cię niewielka ilość, np. 25 kg, czy pełna tona w big-bagu (którą charakteryzuje atrakcyjniejsza cena), odpowiedni produkt znajdziesz w tej kategorii.