- Kategorie
- Szukaj
-
Filtry studzienne
Filtry do studni głębinowej – niezbędne do uzdatniania wody studziennej
Pomimo że z poziomu powierzchni studni głębinowej niemal nie widać, kryje się za jej prawidłowym funkcjonowaniem niemała ilość współpracujących modułów – usunięcie choćby jednego z nich wpłynie poważnie na jej działanie. Przykładowo, przy uzdatnianiu wody studziennej kluczową rolę pełnią filtry wstępne. Pierwotnie uszczelniona studnia głębinowa (przy użyciu np. bentonitu) nie jest jednak stuprocentowo odporna na przenikanie – inaczej nie dostałaby się do niej woda. Wraz z nią przenoszone są drobne zanieczyszczenia, które należy usunąć – i tu właśnie przydają się filtry do studni głębinowej.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdziesz filtry wstępne, które pozwolą Ci na skuteczne i właściwe uzdatnianie wody z własnej studni.
Filtr mechaniczny – dlaczego tak ważne jest wstępne uzdatnianie wody?
Uzyskanie optymalnych parametrów wody (o czym możesz przekonać się choćby przeprowadzając odpowiednie badanie wody) nie następuje automatycznie. Gdybyś bezrefleksyjnie wrzucił pompę do wody ukazującej się w odwiercie, woda studzienna nie tylko mogłaby zawierać substancje szkodliwe, ale prędko zniszczyłbyś również pompę.
Na uzdatnianie wody składać się bowiem powinno wiele etapów – dopiero końcowe prowadzą do odżelaziania wody (czyli usuwania żelaza z jej składu), czy zmiękczania wody (wysoką twardość wody łatwo zauważysz w formie osadzającego się kamienia). O ile usuwanie żelaza może być bardzo istotne z punktu widzenia zdrowia użytkownika i warto przetestować próbkę wody studziennej pod tym kątem, aby uzdatnić wodę z własnego ujęcia konieczne jest podjęcie również działań u podstaw.
Zanim zaczniesz usuwać żelazo, mangan i inne szkodliwe substancje, musisz pozbyć się z wody większych drobin, na które składają się m.in. niewielkie ziarna piasku, czy mułu i inne zawiesiny, np. cząstki rdzy. Skąd się biorą w wodzie studziennej? Przenikają wraz z wodą z gruntu, podnoszą się z dna studni głębinowej, czy wpadają z powierzchni ziemi (w przypadku braku odpowiednich zabezpieczeń).
Usunięcie ich przez odpowiedni dobór uzdatniaczy wody (proponowanych w tej kategorii) jest oczywiście ważne dla spożywającego wodę (mętna woda z pewnością nie jest zachęcająca), jednak to nie wszystko – tego typu drobiny są bardzo szkodliwe dla pompy głębinowej. Dostanie się ich do mechanizmu pompy prędko skończy się obniżeniem jej efektywności, zatkaniem wirników, przegrzewaniem się, zatarciem – uszkodzeniem, które będzie Cię kosztowało o wiele więcej, niż filtracja wstępna.
Filtr studzienny odpiaszczający – bo systemy uzdatniania wody zaczynają się u podstaw
Jednym z podstawowych filtrów do studni kopanej do użytku domowego jest filtr odpiaszczający, stosowany na linii dolotowej zbiornika, a także bezpośrednio przed urządzeniem SPIN, będącym zabezpieczeniem pompy przed suchobiegiem. Jego montaż ma na celu uchronienie urządzeń znajdujących się dalej przed przedostaniem się ziaren piasku do ich mechanizmu.
W swoim wnętrzu filtr odpiaszczający posiada sitko, wewnątrz którego znajduje się złoże filtracyjne. Ponad sznurkowym ma tę zaletę, że nie trzeba go okresowo wymieniać – wystarczy od czasu do czasu przepłukać z drobin pod bieżącą wodą.
Filtry studzienne sznurkowe – zastosuj je zanim usuniesz zanieczyszczenia organiczne
Sznurkowy filtr studzienny, wykorzystywany w kolejnym stadium uzdatniania wody ze studni głębinowej, to kolejny mechaniczny filtr, o dużej powierzchni filtracyjnej, wychwytujący drobne zanieczyszczenia. Składa się ze sznurka polipropylenowego nawiniętego na rdzeń i pozwala na zatrzymanie drobin w swojej objętości.
W przeciwieństwie do filtra odpiaszczającego, jego żywotności nie da się przedłużyć płucząc – konieczna jest regularna wymiana, zależnie od zapiaszczenia studni.
Gdzie konieczne jest oczyszczanie wody? – wysoka jakość wody ze studni głębinowej
Uzdatnianie wody, będące złożonym i wieloetapowym procesem, stanowi jeden z warunków jej późniejszego spożycia. W związku z tym każda studnia, z której zamierzasz pić wodę, musi być zaopatrzona w odpowiednie filtry. Pamiętaj jednak, że stosowanie jedynie filtrów końcowych, mających za zadanie wychwycić najdrobniejsze z zanieczyszczeń, mija się z celem, jeśli nie założysz najpierw filtrów wstępnych – prędko się zatkają, tracąc swoje właściwości.
Akcesoria przydatne podczas filtracji wstępnej – wsparcie podczas oczyszczania wody studziennej
Do filtrów mechanicznych proponujemy również dodatkowe akcesoria, a wśród nich obudowy, czyli korpus filtra oraz klucze. Obudowy pozwolą poprawnie zainstalować filtry sznurkowe, natomiast dzięki zastosowaniu dedykowanego klucza uzyskasz prosty dostęp do zawartości, co jest szczególnie istotne podczas wymiany wkładu.
Rurystudzienne.pl – Twój dostawca rur i akcesoriów do studni głębinowych
Filtry mechaniczne i akcesoria do nich to jedynie niewielka cząstka w procesie budowy studni głębinowej. Potrzebne Ci będą również rury studzienne, bentonit, denka i korki, siatki studniarskie, świstawki, zestawy wiertnicze, złącza szwedzkie i wiele innych elementów – wszystkie je znajdziesz w naszym asortymencie!