- Kategorie
- Szukaj
-
Hydroizolacje
Hydroizolacja – zwiększenie szczelności studni
Zaprawa wodoszczelna do studni jest jednym z elementów, które nie są obowiązkowe – będziesz w stanie wykopać studnię (zarówno tradycyjną, jak i głębinową) wcale jej nie wykorzystując. Prędko jednak zauważysz, że nie jest to najlepszy pomysł; niestety, w takim wypadku będzie się to wiązało z wykonaniem dodatkowej pracy, dlatego lepiej zadbać o zaprawy z dobrą przyczepnością już podczas budowy studni.
Zaprawy wodoszczelne to mieszanina kilku substancji, przy czym jej trzonem jest cement – to on zapewnia wytrzymałość i odpowiednią strukturę. Nie jest to jednak standardowy rodzaj cementu, ale (np. jak w zaprawie Koster Sperrmortel) cement wzbogacony w siarczany, pomocny, jeśli w wodzie mogą znajdować się agresywne chemikalia, czy odporny na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza wody, i zapewniający szybkie wiązanie.
W naszej ofercie znajdziesz wysokojakościowe zaprawy do stosowania zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz studni, dzięki którym uzyskasz maksymalnie szczelną studnię. Polecamy!
Dlaczego warto mieć szczelną studnię – korzyści płynące z uszczelnienia
Jeśli zaprawa uszczelniająca jest odporna na wodę, a studnia służy gromadzeniu właśnie wody, w sposób naturalny pojawia się pytanie: po co właściwie ją stosować? Możemy wyróżnić dwa wypadki: albo studnia jest nieszczelna i przecieka do niej woda z zewnątrz (z gruntu), dostając się tam między betonowymi kręgami, albo też jej nieszczelność objawia się uciekaniem wody do gruntu.
Każdy z tych przypadków oznacza, że zastosowane uszczelnienia są niewystarczające, jednak w nieco inny sposób. W pierwszym z nich, występującym w bardziej wilgotnych gruntach, obawa dotyczy jakości wody wlewającej się do studni przez szczeliny – ostatecznie po to ją uszczelniasz, aby uniknąć nawet drobnych zanieczyszczeń, które dostają się do pompy (mogąc ją uszkodzić) lub dalej, do wody pitnej. W drugim przypadku natomiast, zachodzącym na suchszych rejonach, gromadząca się woda wykorzystuje szczeliny, by powrócić do gruntu, a zatem jej poziom w studni ciągle będzie niski.
Odpowiednia zaprawa cementowa poradzi sobie z oboma problemami.
Izoluj studnię specjalną wodoszczelną zaprawą – produkty na bazie cementu
Reperacji dokonuje się wykorzystując produkty na bazie cementu – zaprawy hydroizolacyjne. Posiadają one pewne właściwości różniące je od standardowych zapraw, stosowanych w budownictwie, choć proces mieszania przebiega analogicznie.
Przede wszystkim cechuje je szybkie wiązanie – czas ten zazwyczaj oscyluje w okolicy kilku minut, w związku z czym przerwa w funkcjonowaniu studni jest maksymalnie zredukowana. Często posiada własności lekko pęczniejące, a zatem wypełnia luki, w które nie uda się jej wcisnąć – jest zatem bardzo szczelna.
W zależności od charakteru szczelin (zewnętrzna/wewnętrzna) wybierz zaprawę do stosowania po stronie pozytywnej lub negatywnej – proponujemy również produkty dostosowane do wiązania po dowolnej z tych stron. Jeśli Twoja studnia ma dostarczać wodę zdatną do spożycia, świetnie sprawdzi się np. zaprawa Kostler NB 1 Schnell, polecana m.in. do takich zastosowań.
Czy dodatkowe uszczelnienie studni głębinowej jest konieczne? – bentonit vs. zaprawy
Być może zastanawiasz się dlaczego miałbyś uszczelniać dodatkowo studnię, skoro zastosowałeś już np. warstwę bentonitu? W zasadzie nie jest to konieczność. A jednak: co dwie zapory to nie jedna.
Przez bentonit wciąż mogą przeniknąć określone substancje chemiczne, które zatrzymają się na zaprawie. Ponadto, cement zapewnia dodatkową wytrzymałość konstrukcji studni, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku niestabilnych gruntów. Również w przypadku w którym bentonit został położony niedbale i obserwujesz pogorszenie jakości wydobywanej wody, zaprawa wodoszczelna do studni będzie jak znalazł.
Gruntowanie studni – przygotuj kręgi na zaprawę
Przed zastosowaniem zapraw warto zatroszczyć się o poprawne przygotowanie podłoża (na ile to możliwe) – powierzchnia pokryta płynem do gruntowania będzie miała lepszą przyczepność, co wpłynie pozytywnie zarówno na wiązanie cementowej warstwy hydroizolacyjnej, jak i jej szczelność. Wzmocniona zostanie również powierzchnia sama w sobie – zwłaszcza nieco luźniejsze fragmenty starszych kręgów.
Szczelność studni już na etapie budowy – zaprawa cementowa w odpowiednim momencie
Oczywiście możliwe – choć kłopotliwe – jest zastosowanie zapraw do uszczelnienia gotowych studni (trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku szczelin z zewnątrz może być konieczne odkopywanie studni do pożądanej głębokości). Najlepiej jednak jest zatroszczyć się o odpowiednią izolację już w trakcie budowy, gdy wszystkie elementy są jeszcze dostępne. Zarówno gruntowanie, jak i nakładanie zapraw odbędzie się wtedy szybko i bezproblemowo, a Ty będziesz mógł spać spokojnie, bez obaw o szczelną studnię, przez długie lata.
Zaprawy izolujące o wysokiej przyczepności – zastosowanie również poza studnią
Oczywiście hydroizolacja to nie jest temat zarezerwowany wyłącznie dla studni – uszczelnienia potrzebują również inne instalacje, a także pomieszczenia. Nasze artykuły mogą być stosowane równie dobrze pod wylewki w łazienkach lub piwnicach, do izolacji tarasów i balkonów, czy zbiorników na wodę (pitną lub gospodarczo-przemysłową). Poradzą sobie zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych.