- Kategorie
- Szukaj
-
Kształtki elektrooporowe
Kształtki elektrooporowe PE – ostatnie słowo w procesie łączenia rur wodociągowych
Zarówno instalacje wodociągowe jak i gazowe jeszcze niedawno wykonywane były niemal wyłącznie z elementów metalowych - stalowe, ocynkowane rury, rury plastikowe klejony w przypadku instalacji gorszej jakości, natomiast miedź i stal nierdzewna w bardziej zamożnych miejscach. Obecnie jednak, w dobie tworzyw sztucznych - plastiku, nie jest już konieczne uciekanie się do metalu – odpowiednie tworzywo sztuczne będzie przynajmniej równie dobre, a jednocześnie – o wiele tańsze.
W tej kategorii proponujemy kształtki elektrooporowe, będące łącznikiem kolejnych rur PE w Twojej instalacji – niezależnie od jej przeznaczenia. Kolana te, mufy, trójniki, redukcje i inne produkty okażą się niezbędne zarówno w profesjonalnych systemach znacznych rozmiarów, jak i w niewielkich, przydomowych układach. W naszej ofercie znajdziesz jedynie niezawodne, sprawdzone złączki elektrooporowe.
Jak stosować kształtki PE elektrooporowe? – działaj przy pomocy dowolnej zgrzewarki!
Przez długie dziesięciolecia wykonanie instalacji gazowych lub wodociągowych wiązało się z mozolnym i długotrwałym nakładaniem kolejnych nakrętek na nagwintowane rury, uszczelnianiem ich gumą lub włosiem, dłoniach pokrytych smarem i nieapetycznych zapachach. Technologia jednak ciągle idzie naprzód – dzisiejsze kształtki elektrooporowe zakłada się wyjątkowo prosto.
Jak połączyć ze sobą parę rur PE? Na wybrane ich końce nasuń kształtki elektrooporowe PE – otrzymasz w ten sposób przedłużoną rurę; rury powinny wchodzić do kształtki stosunkowo luźno, zatem zwróć szczególną uwagę na głębokość wsunięcia. Następnie podepnij do kształtki zgrzewarkę (możesz używać dowolnej – niezależnie od tego jaki wybrałeś produkt). Odczytaj kod kreskowy z kształtki przy pomocy swojego urządzenia, lub wprowadź go do niego ręcznie – na tej podstawie dobierze ono odpowiednie parametry zgrzewania.
Rozpocznij zgrzewanie! Zgrzewarka będzie przepuszczała prąd przez elektrooporowy drucik wewnątrz kształtki – wydziela się na nim ciepło, które prowadzi do lokalnego nadtopienia plastiku, a tym samym – zalakowania otworów i szczelin wokół. Pozostaw rury do ostygnięcia. Gotowe!
Różne rodzaje złączek elektrooporowych – wszystkie najczęściej wykorzystywane produkty
Zasadniczą różnicą między nową technologią a stosowanymi dawniej jest sposób uszczelniania – sam proces projektowania instalacji nie różni się aż tak bardzo. Przede wszystkim w mocy pozostaje wykorzystanie wszystkich typowych elementów pośredniczących – stosuje się zatem zarówno trójniki elektrooporowe, jak i kolana elektrooporowe, czy odgałęzienia siodłowe, a nawet zawory do nawiercania z frezem.
W naszym asortymencie znajdziesz rozmaite przydatne kształtki PE elektrooporowe w różnych rozmiarach, tj. pasujące na rury studzienne o różnych średnicach.
Złączki elektrooporowe – kształtki PE i ich zalety
Zawsze jednak, gdy ktoś proponuje Ci nową, wspaniałą technologię, filtruj jego słowa i polegaj na faktach. Kształtki elektrooporowe są lepsze od tradycyjnych – ale dlaczego? Poniżej lista zalet, które przejawiają w stosunku do swoich poprzedników, uzupełniona krótkim uzasadnieniem.
Pewność szczelności – elektrocieplne uszczelnienie rur PE
Kształtki elektrooporowe działają na zasadzie transferu prądu elektrycznego o zadanym natężeniu przez drut znajdujący się w ich wnętrzu – stowarzyszone z tym przepływem straty energii elektrycznej wydzielane są w formie ciepła, powodując stopienie tworzywa. W ten sposób dochodzi do połączenia kształtki z rurą – i to połączenia bardzo szczelnego, w którym luk po prostu nie ma.
Ponieważ parametry zgrzewarka dobiera automatycznie na podstawie danych producenta kształtek, zawsze będziesz miał pewność prawidłowego, szczelnego połączenia.
Kształtki elektrooporowe PE – szczególne własności polietylenu
Złączki elektrooporowe wykonane są z materiału zwanego w skrócie PE – to polietylen, tworzywo sztuczne ze znanej wszystkim rodziny. Materiał ten posiada przewagę nad metalami na wielu polach. Jest równie trwały, ale nie rdzewieje; w cieniu, w słońcu, w zimnie, cieple i pod zwiększonym ciśnieniem – radzi sobie równie dobrze. Jest ponadto lekki i elastyczny, odporny na domowe chemikalia i nie nadaje wodzie metalicznego posmaku, znanego ze stalowych rur.
SDR 11 PE 100, PE 100 SDR 17, PE 100 SDR 11... – co znaczą te symbole?
SDR (Standard Dimensional Ratio) to stosunek średnicy rury to grubości jej ścianki – mówi zatem o jakości wykonania produktu i wskazuje na jego potencjalną odporność. SDR 11, lepszy niż 17, jest u nas standardem.
PE 100 z kolei daje informację o materiale wykonania – polietylen z tej grupy nie tylko jest bardzo wytrzymały, ale też elastyczny; w sumie otrzymujesz zatem długowieczne, odporne na korozję rury.
Szybkość montażu – prędzej uzyskaj przepływ wody
Elektrooporowe kształtki to nie tylko oszczędność trudów podczas konstruowania instalacji – ciągłego smarowania, owijania i nakręcania, często z użyciem momentu siły niekorzystnego dla własnych ramion. To również szybkość działania i oszczędność czasu. Po rozpoczęciu zgrzewania pozostaje Ci jedynie czekać, niezbyt zresztą długo, a czas ten możesz wykorzystać na wykonanie innych działań, np. przygotowawczych do kolejnych prac.
Parametry zgrzewu – dodatkowe bezpieczeństwo rurociągów
Wiele zgrzewarek podczas pracy nie tylko korzysta z informacji producenta, by dobrać parametry zgrzewu, ale również, wykonując go, pozostawia po sobie ślad (w pamięci urządzenia lub w drukowanym protokole). Są to wykorzystane parametry zgrzewu. W przypadku niepoprawnie wykonanego połączenia – np. po zadeklarowaniu niewłaściwego kodu kreskowego złączki, kontroler łatwo zobaczy, że praca została wykonana niepoprawnie. Może uchronić Cię to od groźnej awarii w przyszłości.