• Inklinometry

Inklinometr – urządzenie niezbędne podczas pomiaru kątów nachylenia

Inklinometry stanowią szeroką grupę urządzeń, których podstawowym zadaniem, jak jasno wynika z ich nazwy (ang. incline – pochyłość, meter – licznik; zbiorczo: czujnik przechyłu), jest mierzenie kąta nachylenia względem siły grawitacji. Wykorzystywane są w wielu dziedzinach, między którymi różnią się nie tylko rozmiarami czy sposobem konstrukcji, ale także innymi parametrami, np. odpornością na wstrząsy.

Kiedy decydujesz się na studnię głębinową, inklinometry stanowiły będą jedne z podstawowych przyrządów stosowanych podczas prac budowlanych i przygotowawczych, m.in. do monitorowania postępów i pomiarów przemieszczeń gruntu i pomiaru kątów nachylenia.

W naszej ofercie znajdziesz niezbędne elementy do postawienia własnego inklinometru – dostępna jest zarówno rura inklinometryczna, jak i akcesoria: korki górne, denka dolne oraz łączniki rury inklinometrycznej. Dodatkowe informacje związane z budową i wykorzystaniem oraz zasada działania inklinometru przedstawione są poniżej.

Do czego wykorzystuje się inklinometry? – nie tylko do prac budowlanych

Inklinometry są powszechnie wykorzystywanymi urządzeniami w wielu branżach. W zależności od wykorzystanego typu używa się ich m.in.:

  • w budownictwie i geotechnice, np. do kontroli nachylenia wież, ścian szczelinowych, palisad etc., czy oceny stateczności osuwisk i innych skarp;

  • w geodezji, np. do kontroli pochylenia dźwigów i platform wiertniczych lub osiadania budynków;

  • w przemyśle, np. do poziomowania części w maszynach, kontroli nachylenia podnośników etc.

  • w energetyce, np. podczas ustalania i kontroli kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych, czy ustawienia turbin wiatrowych.

Zastosowanie konstrukcji inklinometru do pomiarów w studni głębinowej – monitorowanie przechylenia

Nas jednak najbardziej interesuje jakie zastosowanie mają inklinometry podczas budowy studni głębinowej. Głównym i najważniejszym powodem stosowania go jest pomiar kąta, pod jakim wiercony jest otwór – powinien on być prowadzony dokładnie w dół.

Drugim powodem jest możliwość kontroli prostoliniowości otworu – nie chcesz, by Twoja studnia skręcała, choćby dlatego, że utrudni to wstawienie właściwych rur studziennych (nie wspominając o trudnościach w pozostałych pracach, w tym konserwatorskich).

Ustalenie kąta pochylenia studni – dlaczego warto trzymać się możliwie blisko pionu?

Co sprawia, że pionowość studni głębinowej jest tak pożądana? Poszukiwana w ziemi woda, jak każda ciecz, ma tę właściwość, że spływa możliwe nisko – oznacza to, że w typowej sytuacji aby się do niej dostać, lepiej jest wiercić otwór w kierunku środka planety, niż pod kątem, czyli po dłuższej drodze.

W studni o znacznym stopniu wychylenia pompa może obijać się o ściany, co w praktyce oznacza, że jej żywotność ulegnie zmniejszeniu. Studnia bliska pionu natomiast jest stabilniejsza, mniej narażona na zniszczenie i łatwiejsza w konserwacji.

Przechylenie studni względem siły grawitacji? – dokonaj korekty pochylenia

Czujnik inklinometru zbiera dane wewnątrz wykonywanego odwiertu i przekazuje sygnał wyjściowy z różnych wysokości studni do komputera. Na jego podstawie sporządzany jest wykres, z którego odczytać można profil otworu.

Jeśli czujniki w inklinometrze wskażą niedopuszczalnie duże przechylenie lub skręcenie obiektu, zwykle możliwe jest wykonanie korekty odwiertu – np. kąta natarcia wiertła – lub wykorzystanie dodatkowych narzędzi. W skrajnych przypadkach może być konieczne porzucenie otworu i dokonanie odwiertu w innym miejscu.

Jak działają inklinometry statyczne? – poznaj swój czujnik przechyłu

Inklinometry w studniach głębinowych składają się z dwóch części: jedną z nich jest układ studzienny (hydraulika inklinometru), a drugim – układ elektroniczny.

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów czujników elektronicznych, w tym inklinometry dynamiczne (statyczne jednak z powodzeniem wystarczą, bowiem studnia zasadniczo nie porusza się) oraz inklinometry wykonane na bazie żyroskopu i mierzące w trzech osiach płaszczyzny (również zbędne – otwór nie porusza się góra-dół).

Serce inklinometru – czujnik nachylenia wrażliwy na siły grawitacji

Inklinometrem może być dowolny przyrząd do pomiaru wychylenia – choćby zawieszony na lince ciężarek z podziałką kątową w punkcie przytwierdzenia linki. Ta najprostsza konstrukcja pokazuje ideę działania: urządzenie to ma za zadanie wskazywać nachylenie terenu względem siły grawitacji.

Często stosowane są inklinometry z płynem elektrolitycznym – przemieszcza się on wewnątrz kondensatora, powodując zmiany jego pojemności, co pozwala na określenie kąta pochylenia.

Rura inklinometryczna – prowadnica umożliwiająca pomiary inklinometryczne

Czujnik przechyłu wstawia się do odpowiedniej konstrukcji służącej monitorowaniu nachylenia. Jest to tunel wykonany z tworzywa sztucznego, w którym może się on swobodnie przemieszczać. Rura inklinometryczna wstawiana jest i wyciągana wedle potrzeb w trakcie prac budowlanych.

Jak zbudować inklinometry do studni? – opanuj ruchy gruntu

Pomiary inklinometryczne wymagają odpowiedniego przygotowania, by zgodnie z przeznaczeniem użyć sondy pozwalającej na monitoring pochylenia. Jak poprawnie wykonać tunel, przez który przejdą czujniki? Przydadzą Ci się cztery elementy: rura inklinometryczna i łącznik (kilka takich zestawów), denko dolne oraz korek górny.

Będziesz potrzebował rury inklinometrycznej – poznaj technologię prowadzenia sondy inklinometrycznej

Rura inklinometryczna jest najważniejszym elementem układu podziemnego, jako że pozwala na wprowadzenie czujnika do wnętrza przyszłej studni. Wyposażona jest w cztery rowki po wewnętrznej stronie – co ćwierć obrotu. Służą one jako stabilna prowadnica sondy inklinometru.

Same rury wykonane są z materiałów odpornych na zgniatanie, co jest szczególnie istotne w przypadku podziemnych instalacji.

Stosowane łączniki – połączenie między rurami też jest ważne!

Rura inklinometryczna ma długość trzech metrów, podczas gdy studnia może mieć kilkadziesiąt. Monitorowanie kąta nachylenia umożliwia połączenie ze sobą wielu rur za pomocą łączników. Te muszą być trwałe, ale jednocześnie dość elastyczne, by zachować użyteczność również w krzywych studniach.

Korki i denka – monitoring i bezpieczeństwo studni

Podobnie jak studnie głębinowe, także i inklinometry wyposaża się w szpiczaste denka, dzięki którym umieszczenie rury inklinometrycznej nie powoduje nabierania ziemi lub mułu z dna obiektu.

Korki z kolei służą do zasłaniania górnego wlotu do inklinometru – np. podczas przezbrojeń w maszynach, czy przerw w pracy. Dzięki ich wykorzystaniu ryzyko zanieczyszczenia inklinometru (np. ziemią) znacząco maleje.

Rura inklinometryczna – czy nie można użyć właściwych rur studziennych zamiast?

Odpowiedź jest prosta: nie. Rury studzienne są na ogół innej (większej) średnicy, niż inklinometryczne, co powodowałoby niepotrzebne trudności (np. zwiększone zapadanie się ścianek). Ponadto nie są one wyposażone w rowki prowadzące dla sondy, a zatem pomiary inklinometryczne w nich wykonane mogłyby nie być rzetelne.

W przypadku dużych inwestycji nie ryzykuj – do pomiarów, czy monitorowania wykorzystuj zawsze najlepszy dostępny sprzęt i akcesoria – takie jak te dostępne w naszej ofercie!