• Rury do zabudowy otworów wiertniczych w rury piezometryczne, czyli tzw. piezometry

Rury do zabudowy otworów wiertniczych w rury pieozmetryczne, zwane dalej piezometrami. Stosuje się tutaj rury o małych średnicach od 75, 90 mm do 115 mm. Odwierty często wykonywane są małymi wiertnicami, wiertniami w celu monitorowania poziomu wód lub zanieczyszczenia gruntu.

Piezometr – urządzenie do mierzenia poziomu wód podziemnych

Podczas budowania studni głębinowej jedną z najważniejszych kwestii jest obecność wody gruntowej – bez niej całe przedsięwzięcie traci sens. W jaki jednak sposób można się o tym przekonać, skoro studnia musi kończyć się w warstwie wodonośnej, co nieraz może oznaczać głębokość nawet kilkudziesięciu metrów? Tutaj do gry wchodzi piezometr, będący jednym z kilku niezwykle użytecznych dodatków podczas prac przygotowawczych (ale nie tylko) do budowy studni głębinowej.

Ale czym właściwie jest piezometr? Piezometr to hydrogeologiczny otwór obserwacyjny, umożliwiający dostanie się do wód podziemnych. W zależności od jego konstrukcji (piezometry można podzielić np. na otwarte i zamknięte) daje nieco inne możliwości, które przełożą się później na jego użyteczność. Służy on do określania poziomu zwierciadła wody gruntowej.

W naszym asortymencie znajdziesz wszystkie niezbędne elementy służące do budowy piezometrów – od rur stanowiących trzon jego obudowy po zabezpieczenia po obu stronach tego urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Komu będzie potrzebne urządzenie do pomiaru wysokości ciśnienia piezometrycznego? – gdzie przyda się piezometr?

Z punktu widzenia użytkownika piezometry najczęściej budowane są przy okazji wiercenia studni głębinowych – choćby w celu sprawdzenia poziomu wód gruntowych. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się w innych kontekstach. Są przydatne np.:

  • do monitorowania wód podziemnych: zarządzanie zasobami wodnymi staje się coraz ważniejsze, jako że rośnie nasza świadomość ekologiczna – wraz z ociepleniem klimatu konieczne jest stałe obserwowanie zmian w ilości dostępnej wody;

  • w badaniach hydrogeologicznych: istnieją tereny, na których schemat krążenia wód gruntowych oraz ich dynamika są szczególnie istotne – informacje zebrane o nich będą nieocenionej wartości dla projektantów dróg i wałów przeciwpowodziowych; podobne pomiary będą przydatne w przypadku projektowania również domów i innych budynków (badania geotechniczne);

  • aby ustrzec się przed skażeniem: niektóre niezbędne człowiekowi inwestycje, jak np. stacje paliw czy wysypiska śmieci, w określonych okolicznościach mogą okazać się zagrożeniem dla lokalnych ekosystemów – piezometr pozwoli na okresowe sprawdzanie, czy zanieczyszczenia nie przedostają się do wód gruntowych;

  • podczas określania ryzyka powodziowego: stan wód podziemnych jest jednym z indykatorów, wskazujących na możliwy przebieg nadciągającej fali powodziowej – dzięki piezometrom można odpowiednio wcześnie go zauważyć i zastosować środki prewencyjne.

Zalety piezometrów – określ parametry wód gruntowych

Piezometry nie są obligatoryjną częścią studni głębinowej, a zatem sam wybierasz, czy chcesz je budować, czy też nie. Dlaczego jednak warto? Poniżej kilka z wielu korzyści, jakie odniesiesz posiadając piezometr:

  • umieszczenie piezometrów w określonym punkcie warstwy wodonośnej bezpośrednio prowadzi do wykonywania pomiarów poziomu zwierciadła wody gruntowej– dzięki temu łatwo określisz konieczną głębokość studni, zbudujesz ją w najbardziej korzystnym miejscu lub, w najgorszym wypadku, przekonasz się, że jej wiercenie u Ciebie nie jest uzasadnione;

  • jako że wody gruntowe mogą znajdować się w stanie swobodnym lub pod ciśnieniem, warto w szacunkach lokalizacji oprzeć się m.in. na pomiarze ciśnienia wód (wykonanym dzięki piezometrom), który pomoże wyznaczyć np. dynamikę ich przepływu;

  • piezometr może służyć do określania temperatury wody w ziemi; podobnie, dzięki odpowiednim sondom sprawdzić jakość wód podziemnych, na których obecność możesz liczyć w studni.

Piezometr otwarty czy zamknięty? – wybierz najprostszą opcję obserwacji zwierciadła wody gruntowej

Piezometry zamknięte to urządzenia bardziej specjalistyczne, którymi sprawdza się głównie wysokość ciśnienia, co może przynieść użyteczne informacje (można np. obliczyć odpowiednią składową wysokości hydraulicznej). Podczas budowy studni głębinowej częściej spotkasz się z wersją otwartą. Jak ona wygląda? Jest to układ połączonych szeregowo rur niewielkiej średnicy zakończonej filtrem. Rury te wykonane są z tworzywa sztucznego, budową zbliżone są natomiast do studziennych, jednak bez urządzeń pompujących. Od prędkości filtracji zależy responsywność piezometru.

Elementy konstrukcyjne piezometrów – wybierz najlepsze podzespoły do monitoringu jakości wody gruntowej

Do budowy piezometrów przygotowaliśmy produkty najwyższej jakości, w tym przede wszystkim rury pełne i filtrowe (z siatką studniarską lub same), wykonane z bardzo trwałego, odpornego na wilgoć i siły zgniatające materiału (PCV). Mocowane są one przez bezpośrednie umieszczenie na poprzedniku i skręcenie, bowiem posiadają wygodny w obsłudze gwint.

Dodatkowe akcesoria stosowane na zewnątrz oraz wewnątrz odwiertu – rzetelny i czysty pomiar

Same rury to jeszcze nie wszystko – z obu ich stron czekają na piezometr pewne zagrożenia, np. unoszący się z wodą muł (od spodu) lub wpadające elementy przyrody nieożywionej oraz ożywionej (od góry). Dlatego też przygotowaliśmy dodatkowe akcesoria temu zapobiegające – na wierz korki górne i zaślepki, a na dno denka dolne, które montuje się od spodu rury, a zatem poniżej wysokości filtra.