- Kategorie
- Szukaj
-
Złącza szwedzkie
Złącze szwedzkie do studni to adapter umożliwiający szybkie i szczelne mocowanie pompy głębinowej w studni bez wyprowadzania rury tłocznej ponad rurę osłonową studni. Złącze wykonanie jest z brązu lub mosiądzu ze specjalnymi uszczelkami.
Złącze szwedzkie – szczelne mocowanie pompy głębinowej
Kiedy kopiesz studnię, jednym z najważniejszych pytań jest: jak wydostać z niej wodę? Oczywiście obecnie nie korzysta się już z wiaderek, ale z pomp, które podają ją przez wąż lub rurę na powierzchnię. W przypadku tradycyjnej studni nie jest to dużym problemem, jednak w studni głębinowej wydostanie wody ponad poziom studni stanowi pewne wyzwanie. Na szczęście istnieje złącze szwedzkie, za którego pomocą można uprościć cały proceder.
Zalety połączenia pomp głębinowych za pośrednictwem złącza szwedzkiego – wygoda i trwałość połączenia pompy i zbiornika hydroforowego
Złącze szwedzkie jest elementem studni typu 'kolanko' montowanym poniżej poziomu gruntu. Nakłada się je na rurę tłoczną pompy głębinowej – na tejże wysokości należy przewiercić rurę osłonową studni, jako że po jej zewnętrznej stronie zakręca się złącze. Stamtąd prowadzi się rurą wodę do zbiornika hydroforowego lub prosto do domu. Jakie zalety ma to rozwiązanie?
Korzystaj z pompy głębinowej bez konieczności wyprowadzania rury tłocznej ponad rurę osłonową studni – złącze szwedzkie w akcji
Ponieważ rura tłoczna prowadzona jest obecnie wprost do celu ziemią, nie musi wcale wychodzić na powierzchnię. Z tego powodu studnia pozostaje niewielka i kompaktowa na powierzchni – osłonę studni (korek górny) możesz założyć na stałe, jako że nie zachodzi już konieczność wyprowadzania rury tłocznej tą drogą.
Dbaj o jakość wody – pozostaw szczelnym wyprowadzenie rury osłonowej
Możliwość założenia osłony wiąże się z nadaniem studni bardzo ważnej własności: staje się ona szczelna. Dzięki temu nie dostaną się do niej zanieczyszczenia, jak to ma miejsce m.in. podczas powodzi. Zabezpieczysz ją w ten sposób również przed wpadnięciem liści, pyłu, czy szkodników, dzięki czemu Twoja woda pozostanie czysta i jakościowa.
Zapobiegaj kradzieżom – złodziej mu nie podoła, jeśli nie dysponuje odpowiednimi narzędziami
Jedną z największych zalet zastosowanie złącza szwedzkiego jest ochrona przed kradzieżą. Ma to znaczenie szczególnie jeśli studnia jest daleko od domu, np. na ogródku działkowym lub w domku letniskowym. Ze względu na stosunkowo głęboki montaż w wąskim otworze studni, nieprzygotowany złodziej jest bez szans, jeśli nie posiada długiej rury zakończonej odpowiednim gwintem.
Zrezygnuj z betonowej obudowy studni – złącza szwedzkie oszczędzą miejsce
Dzięki poprowadzeniu bokiem, z zaniechaniem wyprowadzania rury tłocznej ponad rurę osłonową, górna część studni może zostać zminimalizowana do niezbędnych elementów. Studnie z klasyczną obudową kręgową wykonane z kręgu betonowego to przeszłość, od której się odżegnując zaoszczędzisz sporo funduszy.
Bezpieczeństwo w zimie – złącze szwedzkie z dala od górnej części rury osłonowej
Złącza szwedzkie na ogół montuje się na głębokości 1.5 m lub niekiedy większej. Dlaczego? Jest to wystarczająca odległość od powierzchni, by temperatura nie stanowiła dla złącza zagrożenia – na tej głębokości woda zazwyczaj nie zamarza przez cały rok, co jest szczególnie istotne, jeśli to jedyne źródło wody jakie posiadasz.
Złącze typu szwedzkiego a rodzaj pomp – wszechstronne połączenie
Przyłącze szwedzkie nie jest wybredne – możesz do niego podpiąć niemal każdy rodzaj pompy głębinowej. Dzięki tej cesze uniwersalności możesz je kupić w ciemno, nie posiadając jeszcze pompy. Dobierz jedynie odpowiedni rozmiar do stosowanych rur.
Obudowa szwedzka ułatwi demontaż pompy głębinowej – uprość konserwację studni
Ponieważ złącze szwedzkie jest łatwo rozbieralne (pod warunkiem posiadania właściwej rury z gwintem), prostym jest również zdejmowanie i zakładanie pompy głębinowej. Jest to od czasu do czasu konieczne ze względu na prowadzenie prac konserwacyjnych.
Solidne materiały – przyłącze szwedzkie zapewni pełną szczelność studni
Złącze szwedzkie jest zbyt newralgicznym elementem studni głębinowej, by miało być wykonane z tworzywa sztucznego. Najlepsze złącza szwedzkie są mosiężne lub z brązu – zapewnia to ich trwałość i szczelność przez długie lata.