• Głowice do zabudowy studni głębinowych. Zabezpieczenie przed dostaniem się wody lub innych szkodników. Głowice na rury 110, 115, 125, 140, 160, 200, 225, 280, 315 mm i więcej jak potrzeba.

Głowica do studni głębinowej – szczelne zamknięcie studni głębinowych

Budowa studni głębinowych jest dużym i kosztownym przedsięwzięciem. Podczas ich produkcji, zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy raz, konieczne jest nauczenie się wielu rzeczy – i choć najlepiej człowiek uczy się na błędach, w przypadku głowicy do studni głębinowej lepszym (i zdecydowanie tańszym!) wyjściem będzie skorzystanie z doświadczenia fachowców. Studnia głębinowa bowiem pozbawiona głowicy będzie miała bardzo krótki czas życia.

Głowica studni głębinowej jest prostym konstrukcyjnie elementem, którego zastosowanie można sprowadzić do słowa: wieczko. I rzeczywiście, jej celem jest zasklepienie wylotu studni, a także umożliwienie komunikacji między stroną zewnętrzną a wewnętrzną, tj. np. przekazanie rur lub przewodów bez utraty szczelności.

W naszym asortymencie znajdziesz głowice wysokiej jakości, które posłużą Ci przez długie lata – w odróżnieniu od wielu produktów z niepewnych źródeł, które prędko ulegają korozji, czyniąc więcej szkód niż przynosząc korzyści. Większość zamówień wysyłamy w ten sam dzień – rozejrzyj się zatem, zapraszamy!

Czy potrzebna Ci ochrona studni? – izolacja pomp głębinowych

Pomimo że głowica do studni głębinowej z pewnością zwiększa atrakcyjność tejże instalacji, zwiększenie estetyki nie jest jej głównym zadaniem, z myślą o którym została zaprojektowana. Stosuje się ją, aby zabezpieczyć wlot studni, a zatem – odizolować ją od wszystkiego tego, co mogłoby zaszkodzić jej lub jej elementom, a ma pochodzenie zewnętrzne.

Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz głowicy, przemyśl poniższe kwestie w kontekście kolejnych lat użytkowania obiektu. Zwłaszcza jeśli studnię zamierzasz wykopać w terenie.

Ochrona przed wszelkimi zanieczyszczeniami – uratuj swoje pompy

Kluczowe zastosowanie głowicy sprowadza się do roli filtra lub raczej – zapory. Świat zewnętrzny, który najczęściej kończy się dla nas na warstwie trawy lub gruntu, jest pełen niebezpieczeństw jeśli spojrzeć na niego oczami pompy głębinowej.

Nie bez powodu konstrukcja studni głębinowej aż jeży się od zabezpieczeń: rury studzienne filtracyjne, z siatką studzienną, filtry sznurkowe i inne stanowią barierę dla ciał stałych: kamieni, piasku, żwiru, liści, różnych zanieczyszczeń pochodzenia organicznego (np. szczątków zwierząt, a nawet żywych zwierząt).

Wszystkie te elementy łatwo mogą dostać się do studni głębinowej, powodując zaklinowanie się pompy, a w konsekwencji – jej awarię. Jeśli więc szanujesz swoją pompę i chcesz, by długo Ci służyła, koniecznie zadbaj o założenie odpowiedniej głowicy.

Zabezpiecz i siebie – elementy wpadające do rury pompy głębinowej

Oczywiście nikomu nie zależy na samych kamieniach, czy źdźbłach trawy, a niektórym nawet na drobnych żyjątkach wpadających do pompy. Może się jednak zdarzyć, że nieszczęściu ulegnie inny przedmiot: fragment biżuterii, czy dziecięca zabawka – w takiej sytuacji z pewnością dotkliwie odczujesz stratę. Tymczasem wystarczy prosta głowica do studni, by zabezpieczyć się przed podobnym wypadkiem.

Niepewny teren? – uchroń się przed kradzieżą pompy głębinowej

Niekiedy studnie głębinowe kopane są na działkach – czy to letniskowych, czy w ogródku działkowym, czy w leśnym zaciszu. Ponieważ jest to kosztowna inwestycja, nie chcesz, aby w tym odludnym miejscu pojawił się przygodny złodziej, któremu wyda się stosownym kradzież Twojej pompy.

Wykorzystanie głowicy do studni zredukuje liczbę potencjalnych rabusiów do niewielkiej garstki posiadającej odpowiednie narzędzia do demontażu, którzy i tak poradziliby sobie z każdą kłódką.

Głowica studni głębinowej – pożądane cechy głowicy

Tak jak w większości przypadków, tak i z głowicami – na rynku spotkać możesz mnóstwo produktów, co niestety raczej utrudnia wybór odpowiedniego. Skorzystaj z poniższych rad, aby odnaleźć to, czego naprawdę potrzebujesz i co pozwoli Ci spać spokojnie bez obaw o swoją studnię głębinową.

Materiał wykonania – stalowa, gumowa, czy z tworzywa sztucznego?

Metalowa głowica do studni głębinowej to z pewnością gwarant wytrzymałości – materiał ten jest twardy, solidny i odporny na uszkodzenia. Niełatwo się w niego wwiercić, a ponadto, wygląda bardzo estetycznie. Ma jednak poważną wadę: jest podatny na korozję, a potencjalna warstwa ochronna musi być co jakiś czas odnawiana.

Jeśli powyższe zalety nie są dla Ciebie kluczowe lub wady je przewyższają, wybierz głowice gumowe lub PCV, które nie ulegają korozji i są bardzo długożyciowe. Dodatkowo, są zdecydowanie lżejsze, więc łatwiej je zamontować, a przy tym na ogół – zwyczajnie tańsze.

Głowica wyposażona w przyłącze hydrauliczne – pożądany otwór w głowicy

Głowica studni głębinowej jest z jednej strony barierą, z drugiej jednak musi pozwolić na połączenie zewnętrza z wnętrzem studni, np. celem podłączenia rury tłoczącej wodę. Wybierz zatem głowicę posiadającą przyłączę pod rurę tłoczną, a także dławik na przewód zasilający dla pompy głębinowej. Bez nich będziesz musiał szukać innej drogi lub rozszczelnić głowicę.

Hak do powieszenia linki – podstawowy system zawieszenia pompy głębinowej

Pompa głębinowa jest, oczywiście, wykonana zwłaszcza z metalu, co oznacza, że w wodzie tonie. To niedobrze, jako że im bliżej dna – tym gorszej jakości wody znajdziesz (akumulacja piasku). Aby temu zapobiec, konieczne jest zawieszenie pompy – w tym celu do głowicy przymocowany jest wytrzymały haczyk. Nie daj się zwieść oszczędności, nie wieszaj pompy na rurze tłocznej!

Wybór głowicy: 125 mm, 160 mm, czy inna? – dobierz głowicę do swojej studni

Oczywiście podstawową różnicą przy rozstrzyganiu czy potrzebujesz głowicy 125 mm, czy innego rozmiaru jest średnica samej studni – rury wyjściowej, którą chcesz zabezpieczyć.

Jeśli jednak nie zdecydowałeś jeszcze jakiej wielkości studnię będziesz kopać, pamiętaj, że wraz z jej średnicą idzie jej potencjalna wydajność. Systemy potrzebujące wyższej przepustowości skorzystają zatem na większej średnicy (tak studni jak i głowicy), umożliwiając np. montaż silniejszych pomp.