• Czyszczenie studni

Do dezynfekcji studni głębinowych i kopanych używana jest często chemia na bazie podchlorynu sodu w celu usunięcia bakterii.

Podchloryn sodu 6 kg (15%)
Produkt niedostępny / w sklepie już niebawem

Skuteczne czyszczenie studni - praktyczne wskazówki dla każdego

Dezynfekcja studni kopanej i kręgowej jest istotnym elementem utrzymania bezpieczeństwa wody pitnej z własnego ujęcia. Regularne czyszczenie studni głębinowych i kopanych zapobiega zanieczyszczeniom, eliminuje bakterie, takie jak E. coli, oraz inne mikroorganizmy. Ważne jest, aby przeprowadzać dezynfekcję studni wraz z przynajmniej raz w roku, a także w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian w wodzie, takich jak mętność, zmiana koloru, nieprzyjemny zapach, czy podrażnienia skóry.

W jakim celu wykonuje się czyszczenie studni kręgowej i studni kopanej?

Dezynfekcja studni jest nieodzownym krokiem w utrzymaniu jakości wody pitnej. Regularne usuwanie bakterii, wirusów i skażeń chemicznych zapewnia zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Nieczyszczona studnia może stać się źródłem chorób. Każdą niepewną wodę pitną należy odkazić przed spożyciem. Odkażanie jednak nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać dezynfekcje studni wraz z badaniem wody, minimum raz w roku. Brud może też powodować zatory i zmniejszać wydajność studni. Ogranicza to ilość wody wypływającej pod wysokim ciśnieniem. Czas pompowania jest dłuższy, a w efekcie tego jej wydajność nie jest satysfakcjonująca dla osób, które użytkują studnię.

Jak skutecznie czyścić studnie?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów usuwania zanieczyszczeń znajdujących się m.in. na dnie studni jest czyszczenie chemiczne. Najczęściej używanym do tego środkiem jest podchloryn sodu, znany ze swoich silnych właściwości dezynfekujących dzięki zawartości chloru. Aby oczyścić studnię z jego pomocą, należy odpowiednią ilość roztworu wlać bezpośrednio do studni. Ważne jest, aby woda była następnie używana do celów gospodarczych, aż do zaniku zapachu chloru.

Czyszczenie studni głębinowych i kopanych powinno odbywać się w bezpieczny i przemyślany sposób. Nie zapomnij, by w czasie pozbywania się osadów za pomocą chemikaliów, mieć na sobie ochronne ubranie i rękawiczki. Przed ponownym użyciem studni należy pozostawić wszystko do całkowitego wyschnięcia.

Kiedy należy przeprowadzić czyszczenie studni głębinowej ?

Dezynfekcję należy przeprowadzać po każdorazowym zalaniu studni wodą powierzchniową. Czyszczenie studni głębinowej powinno odbyć się ją także po każdym remoncie studni lub instalacji nowego sprzętu. Poza wymienionymi sytuacjami, czyszczenie z osadów należy wykonywać regularnie, co najmniej raz w roku. Dzięki temu dostarczana woda będzie stale czysta i zdatna do picia.

Co wpływa na czystość dna studni?

Osady w studni głębinowej powstają na skutek zachodzących w wodzie procesów chemicznych i biologicznych. Studnia to swego rodzaju reaktor chemiczny i naturalne środowisko bytowania bakterii, które znajdując w niej optymalne warunki, szybko się namnażają. Czyszczenie pozwala na pozbycie się osadów. W efekcie tego zabiegu uzyskasz wodę czystą i zdatną do picia.

Konsekwencje osadów w studni

Samo czyszczenie filtra bez usunięcia osadów z pozostałych części studni powoduje, że współodpowiedzialne za ich powstawanie bakterie, szybko przenoszą się z powrotem do oczyszczonego filtra, tworząc nowe osady. Rzutuje to na trwałość wykonanego czyszczenia filtra studni i przyczynia się m.in. do ponownego, stopniowego obniżania się jej wydajności. Nie wystarczy zatem wymiana lub wyczyszczenie filtra. Przydatne w procesie dezynfekcji wraz z konserwacją systemu wodnego może być uszczelnienie studni oraz wypompowanie wody przed rozpoczęciem czyszczenia.

Jak rozróżnić studnię kopaną od głębinowej?

Studnia kopana najczęściej jest płytka (kilka do kilkunastu metrów głębokości), składa się z kręgów lub cegły/kamienia i ma szerokość kilkudziesięciu cm. Woda jest ujmowana za pomocą pompy hydroforowej. Studnia wiercona (głębinowa) to w dużym uproszczeniu rura „wbita w ziemię”.

Proces czyszczenia i dezynfekcji studni - zrób to dobrze i ciesz się dobrym smakiem swojej wody

Regularne czyszczenie studni i jej dezynfekcja studni są niezbędne do utrzymania wysokiej jakości wody. Czyszczenie studni minimalizuje tworzenie się osadów na ścianach studni i we wnętrzu instalacji. Regularne przeglądy studni są priorytetowe, aby zachować wysoką jakość i czystość wody pitnej. Studnie wymagają regularnego czyszczenia i dezynfekowania, co jest ważne dla utrzymania czystości wody. Jeśli jesteś właścicielem studni już dziś zaopatrz się w odpowiedni produkt do jej dezynfekcji. Zaufaj profesjonalistom i skorzystaj z naszej oferty.