Jednym z kluczowych elementów podczas stawiania własnej stacji pozyskiwania wody są rury filtracyjne do studni głębinowej. Do czego są potrzebne i dlaczego są takie ważne? Jak powinny być zbudowane i czy warto inwestować w opcję z siatką studniarską? Odpowiadamy.
Dlaczego w studni głębinowej potrzebne są rury filtracyjne?
Studnia głębinowa ze względu na swoje zastosowanie nie jest instalacją całkowicie odseparowaną od otoczenia, w związku z czym oddziałuje z nim. Oddziaływanie to zachodzi na sposób wymiany materii i podzielić je można na dwie kategorie ze względu na jej rodzaj – wymiana ta może bowiem być zarówno konstruktywna, jak i destruktywna. W pierwszym przypadku mówimy o wymianie wody – w tym właśnie celu stawiasz studnię, by otoczenie dostarczało do niej ciecz. W drugim natomiast transportowi podlega materiał warstwy geologicznej, czyli piach, pył, muł, kamienie i dzieje się to raczej w kierunku do studni, niż z niej. Oczywiście jest to zjawisko niepożądane, skutkujące zapychaniem się studni, czyli spadkiem jej efektywności, nie wspominając o możliwych uszkodzeniach pompy. Dlatego też rury filtracyjne do studni głębinowej muszą cechować się odpowiednią konstrukcją, która wspomoże pobieranie wody, jednocześnie osłabiając napływ dodatkowych substancji.
Jak wyglądają rury filtracyjne do studni głębinowej?
Czym zatem różnią się rury filtracyjne od pozostałych, których użyjesz podczas kopania studni głębinowej? Podczas gdy te drugie są w kształcie zabudowanym tunelem zakończonym jakimś rodzajem łączenia (np. gwintem), rury filtracyjne z konieczności wyposażone są w szereg otworów, które umożliwiają wodzie dostanie się w do pompy.
Szczeliny w rurach filtracyjnych
Otwory te, nazywane szczelinami, nie są wywiercone przypadkowo. Po pierwsze rozmieszczone są jedynie na części długości rury (3/4 to dobry stosunek, łączący wystarczająco długi gwint z maksymalnym wykorzystaniem powierzchni rury). Po drugie, wykonywane powinny być wzdłuż obwodu rury, a nie po długości – dzięki temu będzie ona bardziej odporna na działanie poziomych sił zgniatających w ziemi (tak właśnie przygotowujemy nasze produkty). Same szczeliny nie mogą być zbyt szerokie – 1.5 mm to górna granica, jednak stosuje się również i takie, których szerokość nie sięga 1 mm. Wszystko zależy od terenu, na którym kopana będzie studnia.
Rozmiary rur filtracyjnych
Zależnie od wielkości studni konieczne będzie dobranie odpowiedniej średnicy rur filtracyjnych – oferujemy je w rozmiarach odpowiadających znajdującym się dalej rurom pełnym: od φ = 110 mm po φ = 400 mm. Istotne jest, aby rura nie była cienkościenna, jako że obniża to jej wytrzymałość – 5 mm to raczej minimum.
Inne cechy
Ponieważ rury filtracyjne do studni głębinowej pracują w otoczeniu wodnym, nie mogą ulegać korozji – dlatego wykonane są na ogół z tworzywa PCV. Wybierając produkt dla siebie przemyśl łączenie na gwint bezkielichowe – dzięki niemu prościej będzie wprowadzić rury do studni oraz wypełnić żwirem studziennym lub inną substancją przestrzeń między nimi a ziemią.
Rury filtracyjne – z siatką studzienną, czy bez?
Rury filtracyjne do studni głębinowej z siatką studzienną polecane są zwłaszcza w przypadku występowania dużej ilości piachu i drobnych pyłów – ze względu na swój rozmiar będą one przenikały przez drobne nawet szczeliny, zmniejszając żywotność filtrów. Siatka studzienna pomoże zatrzymać je w równie efektywny, ale zdecydowanie tańszy sposób.