
Własna studnia głębinowa to coraz częstszy wybór wśród właścicieli domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych i działek rekreacyjnych. Nie bez powodu - rozwiązanie to ma mnóstwo zalet. To sposób na uzyskanie własnej wody niezależnie od miejskiej sieci wodociągowej i obniżenie kosztów poboru w dłuższej perspektywie. Rozważasz wykonanie studni głębinowej na terenie swojej posesji? W takim razie przeczytaj nasz artykuł. Dowiedz się, jak wygląda studnia głębinowa i o czym musisz pamiętać, decydując się na jej budowę.
Czym właściwie jest i jak wygląda studnia głębinowa?
Mimo dobrego dostępu do miejskich sieci wodociągowych wiele osób decyduje się na własne ujęcie wody pitnej. Studnia głębinowa - bo to o niej mowa - to wiercone źródło wody, które sięga do głębszych warstw wodonośnych. Warto wiedzieć, że głębokość studni głębinowej zależy od jej lokalizacji i poziomu wód podziemnych.
Jak wygląda studnia głębinowa? Na jej powierzchni widać zwykle tylko niewielką obudowę. Najczęściej zwieńczona jest szczelnym włazem. Pod ziemią znajduje się rura osłonowa z filtrem studziennym. Za tłoczenie wody do domowej instalacji lub do systemu nawadniania odpowiada właściwie dopasowana pompa głębinowa.
Jak działa studnia głębinowa?
Zasada działania studni głębinowych jest dość prosta i opiera się na zastosowaniu rury filtracyjnej, osłonowej i pompy głębinowej. Rura osłonowa sięga do poziomu warstwy wodonośnej, natomiast filtracyjna wnika bezpośrednio w tę warstwę, umożliwiając pobór wody. Wokół rur tworzy się żwirową obsypkę, która usprawnia napływ wody do wnętrza studni. Warto wspomnieć, że do jej gromadzenia służy zbiornik hydroforowy, który odpowiada również za regulację ciśnienia wody w domowej instalacji wodociągowej. Górna część rury osłonowej wyposażona jest w obejmę nośną, do której podłączane są przyłącza wodne oraz zawór odcinający. W przypadku studni głębinowych głębszych niż 8 metrów konieczne jest zastosowanie pompy głębinowej, czyli urządzenia umieszczonego na dnie odwiertu, które pozwala na pozyskiwanie wody, tłocząc ją do domowego systemu.
Jakie zalety ma własna studnia głębinowa?
Nie da się ukryć, że podjęcie decyzji o wywierceniu studni głębinowej niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Jakich? Do najważniejszych zaliczyć możemy:
- Niezależność od sieci wodociągowej - nie musisz martwić się o awarie wodociągów czy przerwy w dostawie. Podwyżki cen wody również Cię nie dotyczą.
- Niższe koszty eksploatacji - po zakończeniu inwestycji w studnię korzystanie z wody jest bezpłatne. To z kolei przekłada się na oszczędności, zwłaszcza przy dużym zużyciu.
- Dostęp do czystej wody z głębszych warstw wodonośnych - mając studnię głębinową, zyskasz lepszą jakość wody.
- Możliwość podlewania ogrodu i użytkowania wody do celów gospodarczych - nie obowiązują Cię ograniczenia narzucane przez sieć wodociągową.
- Zwiększenie wartości nieruchomości - własne ujęcie wody to atut, który zwykle wpływa na atrakcyjność działki lub domu.
- Ekologiczne rozwiązanie - korzystanie z lokalnych wód gruntowych z warstw wodonośnych z zasobów wód podziemnych to krok w stronę zrównoważonego gospodarowania zasobów środowiska.
Budowa studni głębinowej - o czym musisz wiedzieć?
Planujesz własne ujęcie wody? W takim razie pamiętaj o tym, że wiele czynników może wpłynąć na powodzenie tej inwestycji. Czytaj dalej i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed wierceniem studni głębinowej.
Głębokość studni głębinowej
Zastanawiasz się, jaką głębokość powinna mieć Twoja studnia głębinowa? Otóż wiele zależy od tego, jakie warunki geologiczne panują na Twojej działce oraz na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Studnie mają zwykle głębokość od 12 do 60 metrów. Im większa głębokość odwiertu, tym lepszej jakości wody możesz oczekiwać. Na dużej głębokości ciecz jest naprawdę krystalicznie czysta.
Wymagane odległości
Rozpoczęcie budowy studni głębinowej wymaga wybrania lokalizacji ujęcia. Tutaj duże znaczenie ma zachowanie minimalnych odległości. Studnia głębinowa powinna być oddalona o minimum:
- 5 metrów od granicy działki,
- 7-8 metrów od rowu przydrożnego,
- 15 metrów od budynków inwentarskich dla zwierząt, silosów i zbiorników do gromadzenia nieczystości,
- 30 metrów od przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej,
- 70 metrów od granicy pola filtracyjnego i nieutwardzonego terenu przeznaczonego dla zwierząt hodowlanych.
Przepisy
Wiercenie studni głębinowej zwykle nie wymaga pozwolenia. Musisz jednak wiedzieć, że są reguły od tej reguły. Kiedy wykonanie studni wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
- Jeżeli zamierzasz zużywać więcej niż 5m3 wody ze studni dziennie.
- Jeżeli pompa osiąga wydajność większą 0,5 m3/h.
- Jeżeli głębokość studni głębinowej przekracza 30 metrów.
Budowa studni głębinowej krok po kroku
Jak zbudować studnię głębinową? Jeżeli zamierzasz zrobić to samodzielnie, pamiętaj o tych kilku krokach.
- Znajdź odpowiednie miejsce - możesz potrzebować wizji lokalnej.
- Wykonaj odwiert studni - pamiętaj o dobraniu odpowiednich narzędzi, dzięki którym dowiercisz się do warstwy wodonośnej.
- Zamontuj kolumnę filtrową.
- Stwórz przestrzeń pomiędzy filtrami a ścianą odwiertu, a następnie wypełnij ją żwirem filtracyjnym.
- Zabezpiecz pierścień uszczelniającym materiałem.
- Przeprowadź pompowanie oczyszczające i pomiarowe.
- Dopasuj odpowiednią pompę głębinową. Weź pod uwagę wydajność studni, jej głębokość i zapotrzebowanie na wodę.
- Pamiętaj o wykonaniu przyłącza - studnia głębinowa musi być "podłączona" do budynku lub innego miejsca docelowego.
Cena studni głębinowej
Zastanawiasz się, ile kosztuje studnia głębinowa? Ostateczna wycena i kwota jest zawsze sporządzana indywidualnie. Wpływa na nią wiele czynników. Duże znaczenie ma to, jak głęboko znajdują się wody powierzchniowe, wysokość warstwy wodonośnej czy topografia Twojej działki. Musisz liczyć się z tym, że im głębsza studnia, tym wyższy koszt inwestycji. Firma, której zaufasz i zlecisz wykonanie studni, z pewnością przygotuje dla Ciebie orientacyjną wycenę przed rozpoczęciem prac.
Podsumowanie
Inwestycja we własną studnię głębinową może się naprawdę opłacać. To sposób na uniezależnienie się od miejskich wodociągów i droga do uzyskania lepszej jakości zdrowej wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać studnię głębinową samodzielnie. Przygotuj się do tego - zapoznaj się z obowiązującymi przepisami i zadbaj o dobór odpowiednich komponentów.
Jeżeli planujesz inwestycję w studnię głębinową, koniecznie zajrzyj do naszego e-sklepu. Znajdziesz w nim wszystko, czego potrzebujesz do budowy własnego ujęcia wody. Komponenty są trwałe, solidne i niezawodne. Dzięki nim Twoja studnia głębinowa z pewnością posłuży przez długie lata.