Czym jest bentonit? Czy może Ci się przydać, kiedy planujesz wykopać własną studnię głębinową? Który rodzaj w takiej sytuacji najlepiej wybrać i jak stosować bentonit w trakcie prac? Odpowiedzi przygotowaliśmy poniżej. 

Link do bentonitów: Bentonity do studni i pomp ciepła

Czym jest bentonit? Co musisz o nim wiedzieć?

Już sama nazwa, bentonit, wskazuje, że do czynienia będziesz miał z zagadnieniem z zakresu geologii. I rzeczywiście, jest on skałą ilastą – bardzo miękką i porowatą, czasami zawierającą domieszki twardszych minerałów. Jednak w zastosowaniach przemysłowych ten sam termin używany jest zdecydowanie ogólniej, w odniesieniu do dowolnych mieszanek smektyków (zwłaszcza montmorylonitu), które posiadają cechę puchnięcia pod wpływem wody. Oznacza to przede wszystkim, że potrafią wchłonąć duże jej ilości – i to ta właściwość sprawia, że są tak użyteczne w technice. Jeśli chcesz zobaczyć bentonit w środowisku naturalnym, polskie złoża odnajdziesz w Karpatach oraz w kieleckim Chmielniku.

Dlaczego warto użyć bentonitu do stworzenia płuczki wiertniczej?

Studnia głębinowa bardzo często jest wyjątkowo wąskim otworem. Oznacza to, że wiertło użyte do jej wykopania również musi być cienkie, czyli posiadające małą masę – a zatem niewielką pojemność cieplną. Biorąc pod uwagę szerokość otworu łatwo zauważyć, że w sytuacji ciągłego osypywania się brzegów wierconego otworu, wiertło będzie narażone na rosnące z głębokością siły tarcia. To natomiast oznacza konieczność wykonania dodatkowej pracy, czyli wydzielanie się ciepła. Konieczne zatem staje się znalezienie sposobu na efektywne chłodzenie świdra. W tym celu stosuje się bentonitową płuczkę wiertniczą.

Jak stosować bentonit podczas wiercenia?

Połączona z wodą mieszanka bentonitowa do płuczki wiertniczej lub stosowane zamiast/obok niej polimery do płuczki wiertniczej pozwolą rozwiązać te problemy. Jak stosować bentonit w tym celu? Wystarczy podczas wiercenia wlewać ją do powstającego otworu – dzięki obecności wody (cechującej się wysokim ciepłem właściwym), świder będzie efektywnie chłodzony, natomiast część bentonitowa, lepka i tiksotropowa, przyklejać się będzie do ścian otworu, stabilizując go. Ponadto, dzięki tymże własnościom pomoże usuwać zwierciny, posłuży jako rodzaj smaru, a także zahamuje napór napływającej z gruntu wody.

Jak stosować bentonit w studni głębinowej?

Kiedy otrzymasz już gotowy otwór, prawdopodobnie okaże się, że rury studzienne nie przylegają do jego ścian – jest luz. To bardzo dobrze, bowiem dzięki temu będziesz w stanie zamontować studnię. Docelowo jednak będziesz chciał się pozbyć szczelin – po pierwsze dla dodatkowej stabilizacji studni, po drugie natomiast, aby studnię uszczelnić. Odmiana bentonitu, kompaktonit, lub mata bentonitowa będą tu jak znalazł. Jak stosować bentonit w tym celu? Należy umieścić go wokół rur studziennych. Nie musisz się przesadnie troszczyć o idealne dopasowanie – potencjalnie zanieczyszczone wody gruntowe, które będą napływać ze wszystkich stron (a których nie chcesz mieć w swojej studni), wywołają efekt pęcznienia i bentonit wypełni sobą wolne przestrzenie; studnia zostanie zaizolowana.