Jednym z najgorszych scenariuszy podczas korzystania ze studni jest awaria, spowodowana przez suchobieg pompy. Co to jest i jak do niego nie dopuścić, skoro może on zatrzymać studnię nawet na dłuższy czas, dokładając Ci mnóstwa pracy?

Suchobieg pompy – co to jest, dlaczego może Cię to spotkać i do czego doprowadzi?

Pompa wodna jest urządzeniem, które zostało zaprojektowane i dostosowane do pracy w zanurzeniu. Może się jednak zdarzyć, że pracować będzie w warunkach, do których nie jest dostosowana, tj. zasysać będzie powietrze. W takiej sytuacji narażona będzie na zwiększone tarcie, co przy braku czynnika chłodzącego (czyli właśnie wody) dość szybko doprowadzi do jej zatarcia. To jeden z najczęstszych powodów uszkodzeń pomp, a naprawa nieraz się nie opłaca (zwłaszcza jeśli używasz taniej pompy).

Kiedy może dojść do suchobiegu?

Są dwie typowe sytuacje, wprost stworzone do tego, by zatrzeć Twoją pompę. Pierwsza z nich to niskowydajna studnia – pompa zasysa wodę szybciej, niż napływa ona do zbiornika, zatem z czasem jej lustro obniża się, aż w końcu opadnie poniżej bezpiecznego poziomu i zacznie się pobieranie powietrza. Druga sytuacja związana jest z nieprzemyślanym montażem pompy – jeśli będzie zawieszona zbyt wysoko, wahania ilości wody w studni (np. w okresie letniej suszy) odsłonią ją, co jest szczególnie niebezpieczne jeśli nie masz możliwości kontroli wizualnej.

Jak się zabezpieczyć przed suchobiegiem?

Na szczęście istnieją metody, które umożliwiają skuteczną profilaktykę. Jakie?

Zapobieganie – zaprojektuj odpowiednio studnię

Po pierwsze, przemyśl sytuację zanim postawisz studnię. Jeśli w Twojej okolicy ziemia jest sucha, a opadów niewiele, nie skąp na głębszą studnię – nie opłaci Ci się to. Im więcej wody będzie gromadziła, tym mniejsza szansa, że zużyjesz jej więcej niż posiadasz, czyli – że narazisz się na suchobieg pompy. 

Jednorazówka – ustaw budzik

Jeśli korzystasz z pompy sporadycznie, stary dobry numer z budzikiem powinien wystarczyć – ustaw odliczanie na kilka lub kilkanaście minut od załączenia pompy i sprawdź stan wody. Jeśli wciąż jest wysoki, powtarzaj procedurę jeszcze przez jakiś czas. W przypadku braku dostępu do studni możesz nauczyć się rozpoznawać stan wody po brzmieniu pompy – to jednak niepewna metoda i nie możemy brać za nią odpowiedzialności!

Zapomnij o suchobiegu na stałe

Jeśli jednak jesteś stałym odbiorcą wody ze studni, chciałbyś zapewne móc powiedzieć: “suchobieg pompy? Co to jest?”. To możliwe – konieczny będzie jednak dodatkowy gadżet, służący do zabezpieczenia pompy, który jednocześnie może służyć jako regulator ciśnienia. W ofercie naszego sklepu, w kategorii sterowanie studnią, dostępne są dwa takie produkty. Ich działanie opiera się na wbudowanym manometrze, który bada zmiany ciśnienia w instalacji i sprawdza przepływ wody. Nie pozwoli na korzystanie z pompy, której grozi suchobieg – bez konieczności ręcznego sprawdzania poziomu wody.