Wykonanie studni głębinowej to bardzo popularne rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się osoby spełniające marzenie o budowie własnego domu. Sprawdza się ona w przypadku, gdy działka nie ma dostępu do wodociągu lub jej właściciele chcą zyskać niezależne źródło wody pitnej. Taka studnia składa się z kilku niezbędnych elementów, a wśród nich ważną rolę pełni rura studzienna. Wybór jej średnicy powinien być dokładnie przemyślany. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Jaka średnica rury do studni głębinowej będzie najlepsza?

Studnię głębinową buduje się w momencie, gdy pokłady wody zdatnej do picia znajdują się na dużej głębokości, a nasza działka jest pozbawiona dostępu do wodociągu. Część właścicieli świadomie rezygnuje z podłączenia się do sieci wodociągowej na rzecz studni głębinowej. Pozwala to na większą swobodę i zmniejszenie kosztów zużycia wody. Własne źródło może służyć chociażby do prac domowych, podlewania ogródka czy celów spożywczych. Od Twoich potrzeb zależeć będzie średnica odwiertu i wielkość pompy, a od ich parametrów – średnica rury studziennej.

Do najbardziej powszechnych wariantów średnicy studni głębinowej w naszym kraju należą cztery wymiary: 110 mm, 125 mm, 160 mm oraz 225 mm. Z reguły im większa średnica, tym większa wydajność poboru wody. Najbardziej optymalną jest chyba ta wynosząca 125 mm. Pozwoli ona na zamontowanie najpopularniejszej pompy czterocalowej, która umożliwia zaopatrzenie w wodę domu jednorodzinnego, ogródka działkowego, kempingu, działki rekreacyjnej, małej gastronomii, a nawet gospodarstwa rolnego. W takim przypadku rura studzienna powinna być odpowiednio nie mniejsza niż fi 125. Należy pamiętać, że zawsze lepsza jest rura o trochę większej średnicy. Jest ona gwarantem niezakleszczenia się pompy, a w razie potrzeby bezproblemowej wymiany na taką o lepszej wydajności.

Na jakie inne aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając rurę do studni głębinowej?

Średnica rury do studni głębinowej jest ważnym, ale nie jedynym aspektem, który powinien decydować o jej wyborze. Bardzo istotną cechą jest także sposób łączenia. Warto zdecydować się na modele skręcane bezkielichowo – nie sprawiają one trudności podczas wprowadzania do otworu i umożliwiają szczelne wykonanie obsypki żwirowej. Rura studzienna powinna być też wykonana z dobrej jakości materiałów, odpornych na działanie sił zewnętrznych. Zapomnieć nie można także o atestach higienicznych wystawianych przez Państwowy Zakład Higieny. Dzięki nim wiemy, że dane akcesorium nadaje się do kontaktu z wodą pitną. Z uwagi na bezpieczeństwo Twoje i reszty domowników nie warto decydować się na zwykłe rury do kanalizacji.

Gdzie szukać najlepszych rur do studni głębinowych?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – w asortymencie naszego e-sklepu. W naszej ofercie znajdziesz bowiem najwyższej klasy bezkielichowe rury pełne oraz filtrowe, PVC oraz PCV, o średnicach od 110 do fi 200 mm. Szeroki wybór produktów na pewno pozwoli Ci wyodrębnić idealny wariant dostosowany do Twoich potrzeb.